bonsilage CCM uvjerljiv u konzerviranju

Konzerviranje CCM-a još uvijek se provodi na mnogim mjestima korištenjem proizvoda na bazi propionske kiseline. Rezultati ispitivanja tvrtke Haus Riswick potvrđuju da je bonsilage CCM apsolutno učinkovita, ekonomična i nekorozivna alternativa koja se temelji na biološkom sredstvu za silažu.
Postavljanje pokusa
Svježe mljevena CCM masal (sa približno 69% ST) tretirana je raznim kiselinskim varijantama i (kao jedina biološka varijanta) sa bonsilage CCM.
- Varijanta A: smjesa propionske kiseline / mravlje kiseline (5l / t, trošak približno 6 € po t silaže)
- Varijanta B: smjesa mravlje kiseline / ligninsulfonske kiseline / propionske kiseline (4 kg / t, trošak približno 4,60 € po t silaže)
- Varijanta C: smjesa natrijevog benzoata / natrijevog propionata (4l / t, trošak približno 5 € po t silaže)
- bonsilage CCM (1 g / t, trošak od 1,20 € po t silaže)
Različite varijante silaža postavljane su u laboratorijskim mjerilima tijekom 90 dana zrenja. Tada su utvrđene fermentacijske kiseline i aerobna stabilnost (vidi prikaze 1 i 2).
Kiseline fermentacije (vrenja)
Slika 1a pokazuje da je kod upotrebe smjesa propionske kiseline s jakim konzervirajućim učinkom gdje je pretvaranje biljnog šećera u fermentacijske kiseline u cjelini donekle inhibirano. Učinak L. buchneri također se može vidjeti sa bonsilage CCM jer je udio octene kiseline otprilike dvostruko veći nego u ostalim varijantama. Sve u svemu, kada se koristi bonsilage CCM, pretvorba biljnih šećera je najučinkovitija, što se odražava u daleko najvećim količinama ukupnih kiselina i alkohola.
Aerobna stabilnost
Svi korišteni proizvodi uvjerljivi su u pogledu aerobne stabilnosti (vidi prikaz 2), koja bi se mogla udvostručiti u svim varijantama u usporedbi s netretiranom varijantom. Nije bilo uočljive razlike između bonsilage CCM i različitih varijanti kiselina u pogledu njihove učinkovitosti na aerobnu stabilnost. Ovo je još jednom potvrdilo performanse proizvoda bonsilage, ovdje bonsilage CCM.
Proizvodnost i učinkovitost
Korištenje bonsilage CCM nudi brojne prednosti. Uz izvrsnu ukusnost i probavljivost, kao i više puta dokazano poboljšanje aerobne stabilnosti (DLG oznaka kvalitete WR 2), ističe se i izvrstan omjer cijene i performansi.
Troškovi obrade za razne varijante kiselina obično su između 4 i 6 € po t silaže, dok za tretiranje sa bonsialge CCM, ovisno o kupljenoj količini, nastaje samo oko 1/4 do 1/3 troškova po t silaže (vidi prikaz 3). Ako se pravilno silira vlažno zrno (klip) kukuruza tj. CCM s do 65% ST i dovoljnim vremenom zrenja od najmanje 2, bolje 3 mjeseca, ne može postojati alternativa za bonsilage CCM.